Εγκατάσταση μετεωρολογικού σταθμού στο σχολείο μας

Eντός του μηνός Ιουλίου 2019 ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση και θέση σε λειτουργία μετεωρολογικού σταθμού στο σχολείο μας, ο οποίος καταγράφει μετεωρολογικά δεδομένα σε πραγματικό χρόνο, όπως τιμές θερμοκρασίας, υγρασίας, ταχύτητας και διεύθυνσης ανέμου, βροχής και ατμοσφαιρικής πίεσης στην πόλη του Γέρακα, τα οποία εμφανίζονται μέσω του συνδέσμου http://penteli.meteo.gr/stations/gerakas/, εντάσσοντας το σχολείο μας στο δίκτυο του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών.

Μ’ αυτό τον τρόπο ο σταθμός προσφέρει – κι αυτό πραγματοποιείται για πρώτη φορά – πολύτιμη μετεωρολογική πληροφορία καθημερινά αλλά και ιστορικότητα μετρήσεων στους πολίτες του Γέρακα.

Ευχαριστούμε θερμά για την αποδοχή, της πρότασής μας για την εγκατάστασή του σταθμού στο σχολείο μας, η οποία προήλθε από την υλοποίηση περιβαλλοντικού προγράμματος με τίτλο  «Οι μαθητές του 2ου Γυμνασίου Γέρακα μελετούν τον καιρό» με υπεύθυνη καθηγήτρια την κα Δέτσικα και τους μαθητές του Β4, τη σχολική χρονιά 2018 -2019, και την έμπρακτη υποστήριξή  με την παροχή χορηγίας, τον Δήμαρχο Παλλήνης, κ. Αθανάσιο Ζούτσο και τον Πρόεδρο της Σχολικής Επιτροπής Δ/θμιας Εκπ/σης Δήμου Παλλήνης, κ. Άγγελο Λιακόπουλο.

Είμαστε ιδιαίτερα χαρούμενοι που αποτελούμε το μοναδικό δημόσιο σχολείο σε Γέρακα και Παλλήνη, το οποίο διαθέτει μετεωρολογικό σταθμό και ανήκει στο Δίκτυο του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών.