Ψυχολογική υποστήριξη

• Η ψυχολόγος της Δ/νσης Δ/θμις Εκπ/σης Αν. Αττικής, κα Κουκούλη, παρέχει ψυχολογική υποστήριξη σε μαθητές, γονείς και κηδεμόνες. Μπορείτε να επικοινωνήσετε στο ekoukouli@gmail.com
  • Η  προϊσταμένη του 1ου ΚΕΣΥ Ανατολικής Αττικής, κα  Σαρίδου μας ενημερώνει ότι:

Εν μέσω της νέας καθημερινής πραγματικότητας λόγω του κορωνοϊού, η ομάδα των Ψυχολόγων και Κοινωνικών Λειτουργών του 1ου ΚΕΣΥ Ανατολικής Αττικής έχει οργανώσει και λειτουργεί τηλεφωνική Γραμμή Βοήθειας, συμβουλευτικής και ψυχολογικής υποστήριξης, καθώς και ανοικτών Γραμμών Βοήθειας μέσω τηλεδιάσκεψης (Skype) με στόχο την αντιμετώπιση των προβλημάτων που βιώνουν οι γονείς και τα παιδιά που φοιτούν σε σχολικές μονάδες αρμοδιότητάς του. Παρακαλούμε να συμπληρώσετε τη φόρμα επικοινωνίας και Ψυχολόγος ή Κοινωνικός Λειτουργός θα έρθει σε επαφή μαζί σας.

Συμπλήρωση φόρμας

Οδηγίες εγγραφής στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ)

Στο πλαίσιο των οδηγιών που μας έχουν δοθεί από το ΥΠΑΙΘ για την ασύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση, θα πρέπει να προβείτε σε εγγραφή στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ). Πιο συγκεκριμένα οι μαθητές σε συνεργασία με τους γονείς/κηδεμόνες θα πρέπει να δημιουργήσουν λογαριασμό στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο στον παρακάτω σύνδεσμο: https://register .sch.gr/students/

Παρακαλούμε να δείτε πρώτα τις  παρακάτω οδηγίες. Σε περίπτωση που δεν γνωρίζετε τον Αριθμό Μητρώου, μπορεί να τον βρείτε στον έλεγχο προόδου του μαθητή. Προσοχή επίσης στο να κάνετε εγγραφή στο σωστό τμήμα.

Αναλυτικές οδηγίες εγγραφής στο ΠΣΔ