Παρουσίαση του ERASMUS+ KA3 “BePart” στους γονείς

Τη Δευτέρα 12 Απριλίου 2021, οι μαθητές του ευρωπαϊκού προγράμματος ERASMUS+ KA3 “BePart”, πραγματοποίησαν την παρουσίαση του προγράμματος στους γονείς, οι οποίοι αντέδρασαν πολύ θετικά στην προσπάθεια των μαθητών να συμμετέχουν στη διαδικασία λήψης αποφάσεων του σχολείου, αναπτύσσοντας ταυτόχρονα ικανότητες ενεργού πολίτη. Το όφελός πολλαπλό για όλη τη σχολική κοινότητα μιας και η έρευνα και οι δράσεις των μαθητών του προγράμματος, κινητοποιεί μαθητές, μαθητικά συμβούλια, καθηγητές, γονείς, ΣΓΚ, Δήμο με κοινό στόχο τη βελτίωση του σχολικού περιβάλλοντος.
Ευχαριστούμε όσους παρακολούθησαν την παρουσίαση και το ΣΓΚ για τη συμμετοχή και βοήθεια!

ΚΠΕ Δραπετσώνας – ERASMUS+ KA2 “Climate Change is here”

Τη Δευτέρα 5 Απριλίου 2021, στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος ERASMUS+ KA2 “Climate Change is here”, είχαμε καλεσμένη την κα Αβδελή, εκπρόσωπο του ΚΠΕ Δραπετσώνας η οποία μίλησε τους μαθητές του προγράμματος για την πλαστική ρύπανση και τα θαλάσσια απορρίμματα με διαδραστικό τρόπο μέσα από παιχνίδια και βίντεο. Συνέδεσε την πλαστική ρύπανση με την κλιματική αλλαγή γιατί η δημιουργία, η μεταφορά και η κατανάλωση των πλαστικών προκαλεί εκπομπές καυσαερίων αλλά και γιατί τα πλαστικά απορρίμματα στις θάλασσες μειώνουν το οξυγόνο σ’ αυτές και κατά συνέπεια αυξάνουν τη θερμοκρασία.
Ευχαριστούμε την κα Αβδελή για την πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίαση.

Ομιλία της κας Κουκούλη στους γονείς της Β’ και Γ’

Την ομιλία της κας Κουκούλη, ψυχολόγου της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης Αν. Αττικής, είχανε τη χαρά να παρακολουθήσουνε τη  Δευτέρα 22 Μαρτίου 2021, οι γονείς της Β’ και Γ’ με θέμα «Τι σημαίνει να είμαι γονιός σε περίοδο της πανδημίας;».
Απολαυστικός και διαφωτιστικός, όπως πάντα ο λόγος της κας Κουκούλη, μας βοήθησε, ως γονείς, να προσεγγίσουμε και να αντιμετωπίσουμε καλύτερα τα προβλήματα των παιδιών μας ειδικά αυτή τη δύσκολη περίοδο της πανδημίας.
Την ευχαριστούμε θερμά και ελπίζουμε να την έχουμε ξανά σύντομα κοντά μας.

Γιαννίτσαροι και Μπούλες – ERASMUS+ KA2

Αν και έχει παρέλθει το καρναβάλι και διανύουμε τη περίοδο της Σαρακοστής, σήμερα, Τετάρτη 31 Μαρτίου 20221, η ομάδα του Ευρωπαϊκού προγράμματος ERASMUS+ ΚΑ2 “Education ‘in’, ‘for’ and ‘through’ culture and heritage” είχε τη χαρά να φιλοξενήσει τον κ. Γεώργιο Μάλλιο, Αρχαιολόγο και Φιλόλογο, Διδάκτορα του Α.Π.Θ., ο οποίος παρουσίασε εμπεριστατωμένα (προέλευση, προετοιμασία, τέλεση, συμβολισμοί) το έθιμο «Γιανίτσαροι και Μπούλες» που κάθε χρόνο υλοποιείται από τους κατοίκους της Νάουσας στην Κεντρική Μακεδονία. Το έθιμο αυτό είναι εγγεγραμμένο στον Εθνικό Κατάλογο της Άυλης Πολιτιστικής Κληρονομιάς. Οι μαθητές έδειξαν ζωηρό ενδιαφέρον για το έθιμο με ερωτήσεις που διατύπωσαν στον κ. Μάλλιο, ο οποίος πρόθυμα τις απάντησε.