Εορτασμός της 25ης Μαρτίου

Αν και διαδικτυακός, ο φετινός εορτασμός της 25ης Μαρτίου, ήταν πολύ ουσιαστικός και εναρμονισμένος με τους εορτασμούς σε ολόκληρο τον κόσμο των 200 χρόνων της Ελληνικής Επανάστασης. Μετά την αφήγηση του χρονικού της επανάστασης, μέσω βίντεο που είχαν δημιουργήσει οι υπεύθυνοι καθηγητές, η κα Κωνσταντινίδου και ο κ. Παραδείσης, ακολούθησαν οι απαγγελίες ποιημάτων από τους μαθητές (κλέφτικο δημοτικό τραγούδι και Ύμνος εις την Ελευθερία), η προβολή της συνέντευξης του καθηγητή Θ. Βερέμη “21 ερωτήματα για το 21” και τα τραγούδια του Θούριου και του Τσάμικου. Η γιορτή ολοκληρώθηκε με την προβολή παρουσίασης για την οικουμενικότητα της επανάστασης του ’21 τότε και σήμερα αλλά και με τον Εθνικό Ύμνο στη Νοηματική Γλώσσα, που προκάλεσε ρίγη συγκίνησης.
Ευχαριστούμε τους υπεύθυνους καθηγητές, κα Κωνσταντινίδου και κ. Παραδείση, για την προετοιμασία του υλικού αλλά και τους καθηγητές και τους μαθητές που πραγματοποίησαν τη γιορτή.