2η διαδικτυακή συνάντηση των μαθητών του ERASMUS+ KA3 “BePart”

Την Τετάρτη 24 Μαρτίου 2021, με μεγάλη χαρά συμμετείχαμε στη 2η διαδικτυακή συνάντηση των μαθητών του ευρωπαϊκού προγράμματος ERASMUS+ KA3 “BePart”. Συμμετείχαν μαθητές, καθηγητές και οι εμπειρογνώμονες από την Πορτογαλία, Ισπανία, Ελλάδα ενώ η Λετονία είχε τον συντονισμό. Ήταν σαν ένα σύντομο ταξίδι στην όμορφη χώρα της Λετονίας, μια χώρα διαφορετική από τη δική μας αλλά με τους ίδιους προβληματισμούς και ανησυχίες τόσο για την τρέχουσα κατάσταση όσο και για τα θέματα που απασχολούν μια σχολική κοινότητα. Αφού απολαύσαμε το πολιτιστικό μας ταξίδι εκεί, είχαμε τη ευκαιρία να συνομιλήσουμε για τα ήθη και τα έθιμα του Πάσχα, για την εφαρμογή του Μοντέλου Συμμετοχής Νέων στο σχολείο μας και να παίξουμε ένα παιχνίδι γνώσεων για τη Λετονία και το σχολείο που μας φιλοξένησε. Αδημονούμε για την επόμενη διαδικτυακή μαθητών συνάντηση που θα είναι στη Πορτογαλία.
Ευχαριστούμε τους Λετονούς εταίρους μας και την Action Synergy για τον συντονισμό.