Ημέρα Φιλίας- Επικοινωνίας και Δημιουργίας – ERASMUS+ KA2 “Let’s say stop to violence together”

Δεν υπήρχε ωραιότερος τρόπος να κλείσουμε τη σχολική χρονιά 2020-2021 από το να διοργανώσουμε μαζί με την ομάδα μαθητών του Ευρωπαϊκού προγράμματος ERASMUS+ KA2 ” Let’s say stop to violence together”, την Ημέρα Φιλίας- Επικοινωνίας και Δημιουργίας. Η ομάδα αποχαιρέτισε τους μαθητές του σχολείου με δράσεις που προάγουν το μοίρασμα, την έκφραση, την επικοινωνία, την Πέμπτη 10 Ιουνίου 2021. Έτσι οι μαθητές όλων των τμημάτων της Α’ Γυμνασίου είχαν τη δυνατότητα να εκφράσουν θετικά συναισθήματα που τους δυνάμωσαν τη χρονιά αυτή, να γράψουν στο τετράδιο των ” θετικών σκέψεων” τί είναι αυτό που εκτιμούν σε έναν φίλο αλλά και τις σκέψεις τους για ένα “καλύτερο σχολείο”. Επίσης σχεδίασαν και εκφράστηκαν δημιουργικά με την έμπνευση των χρωμάτων σε βότσαλα και σε πήλινα γλαστράκια. Μια συνάντηση -επανεκκίνηση μετά την απουσία σύνδεσης λόγω της πανδημίας.
Γεμίσαμε χαμόγελα, αισιοδοξία, όραμα.
Ευχόμαστε ένα καλοκαίρι ξένοιαστο για όλους τους μαθητές μας.