Εκδρομή Β’ και Γ’ Γυμνασίου 6 Οκτωβρίου

Μια απόδραση στη φύση αλλά στα σημαντικότερα μνημεία πολιτιστικής κληρονομιάς της πατρίδας μας πραγματοποίησαν οι μαθητές της Β’ και Γ’ Γυμνασίου, την Τετάρτη 6 Οκτωβρίου 2021, μια ηλιόλουστη φθινοπωρινή ημέρα. Τα τμήματα Γ1, Γ2 και Γ5 επισκέφτηκαν το αρχαίο θέατρο του Διονύσου, τον ιερό βράχο της Ακρόπολης και το μουσείο της Ακρόπολης. Η ξενάγηση στο αρχαίο θέατρο πραγματοποιήθηκε από τους μαθητές συμμετέχοντας στη δράση του Διαζώματος «Μαθητές ξεναγούν μαθητές». Οι μαθητές των τμημάτων Γ3 και Γ4 περιηγήθηκαν στα στενά σοκάκια της Πλάκας, θαυμάζοντας την αρχιτεκτονική των κτιρίων, ενώ οι μαθητές του Β1, Β2, Β3 απόλαυσαν τη φύση και το παιχνίδι στο Κολυμβητήριο της Ραφήνας, στη Ν. Μάκρη και στο Πόρτο Ράφτη αντίστοιχα.
Οι μαθητές μας απέδειξαν τις ικανότητές τους στη φωτογραφία αφού απαθανάτισαν ως επαγγελματίες την απαράμιλλη ομορφιά των μνημείων μας κάτω από τον γαλάζιο αττικό ουρανό. Οι φωτογραφίες αυτές θα αποτελέσουν μια μικρή έκθεση για τις μέρες ERASMUS στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος ERASMUS+ KA2 “Education, ‘in’, ‘for’ and ‘through culture and heritage”.