It’s not Greek to me

Με αφορμή τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Ελληνικής Γλώσσας, συμμετείχαμε σε μια διαδικτυακή εκδήλωση που διοργάνωσαν τα Εκπαιδευτήριά Δούκα, με τον πρωτότυπο τίτλο «It’s not Greek to me». Πιο συγκεκριμένα η μαθήτριά μας Μαριλένα Παρασκευάκη, έθεσε ερώτημα στην κεντρική ομιλήτρια αντιπρύτανη και καθηγήτρια Νεοελληνικής Γλώσσας και Λογοτεχνίας του Πανεπιστημίου της Βενετίας, κ. Caterina Carpinato, για να ανιχνεύσει ποιους 10 Νεοέλληνες Συγγραφείς θα κατέτασσε πρώτους στη λίστα της. Την εκδήλωση παρακολούθησαν μαθητές και καθηγητές του σχολείου μας αλλά και από σχολεία του Ελληνικoύ Δικτύου Συνδεδεμένων Σχολείων (ASPnet) της UNESCO. Την εκδήλωση προλόγισε, η κ. B. Μακρή, Προϊσταμένη της Διεύθυνσης Ευρωπαϊκών και Διεθνών Θεμάτων και η κ. Β. Δηλάρη, Εθνική Συντονίστρια ASPnet Ελλάδος.
Ευχαριστούμε τον Αναπληρωτή Γενικό Διευθυντή Εκπαίδευσης και Υπευθύνου Γυμνασίου, κ. Ψύρη για την πρόσκληση και την κα Σταμάτη, εκπαιδευτικό των Εκπαιδευτηρίων για τη συνεργασία.