Young Digital Leaders

Στο πλαίσιο της θεματικής εβδομάδας, ολοκληρώθηκε σε τμήματα της Α’ μια δράση που αφορούσε την ψηφιακή πολιτειότητα. Σύμφωνα με τον ορισμό της ψηφιακής πολιτειότητας (digital citizenship) του Συμβουλίου της Ευρώπης, το πρόγραμμα σπουδών της συγκεκριμένης δράσης είχε ως στόχο να υποστηρίξει τους μαθητές: α) Να έχουν αυξημένη κριτική στάση στην κατανάλωση των πληροφοριών στο διαδίκτυο β) Να είναι περισσότερο αποτελεσματικοί στην online επικοινωνία τους γ) Να γνωρίζουν τα δικαιώματα τους και τα δικαιώματα των άλλων, τις ευθύνες τους και τις ευκαιρίες που υπάρχουν στο διαδίκτυο. Οι μαθητές παρακολούθησαν πέντε ενότητες: Συνειδητοποιημένοι Καταναλωτές, Ανθεκτικοί Πολίτες, Αποτελεσματική Επικοινωνία, Γνωρίζω τα Δικαιώματα μου στο Διαδίκτυο και Ψηφιακοί Ηγέτες. Σε αυτές τις πέντε ενότητες, οι μαθητές ανέπτυξαν τις γνώσεις τους σχετικά με βασικές έννοιες του διαδικτύου, την ελευθερία της γνώμης και τη ρητορική του μίσους στο διαδίκτυο, τις δεξιότητες που χρειάζονται για να εντοπίσουν τους διαδικτυακούς κινδύνους (π.χ. fake news), τις αποτελεσματικές συμπεριφορές που απαιτούνται για να μπορούν να αλληλεπιδρούν με σεβασμό και για να διαδραματίζουν θετικό ρόλο στην ηλεκτρονική κοινότητα. Η δράση αυτή πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του ευρωπαΐκού προγράμματος “Young Digital Leaders” με εταίρους την Google, την ISD και την Action Synergy.

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Περτσινίδου Κ., Πριτσιούλη Γ., Κωνσταντινίδου Β., Χατζηδάκη Ε.