Βοτανικός Κήπος

Στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών επισκέψεων του σχολείου μας η Α’ και η Β’, την Τετάρτη 23 Οκτωβρίου 2019, επισκέφτηκαν τον Βοτανικό Κήπο Ιουλίας και Αλεξάνδρου Διομήδους που είναι υπό την αιγίδα του ΕΚΠΑ. Αφού δόθηκαν οδηγίες για την ασφάλεια και την διατήρηση της φυσικής ομορφιάς οι μαθητές χωρίστηκαν σε δύο ομάδες για να παρακολουθήσουν εναλλάξ δύο προγράμματα. Το πρώτο πρόγραμμα αφορούσε τη γνωριμία του κόσμου των αρπακτικών από εκπαιδευτές αρπακτικών στο οποίο είδαμε και χαιδέψαμε γεράκια (Άρτεμις) κουκουβάγιες(Κούκου και Νεφέλη) και τον Πετρίτη (Ίκαρος) το πιο γρήγορο αρπακτικό στον κόσμο (έως 440χμ.την ώρα).Οι μαθητές παρακολούθησαν τα πετάγματά τους και την επιδεξιότητα των εκπαιδευτών.

Στη συνέχεια, στο δεύτερο πρόγραμμα οι μαθητές γνώρισαν έναν πολύ μεγάλο αριθμό από τα φυτικά είδη που απαντούν σε διάφορες περιοχές του πλανήτη και φιλοξενούνται στον Βοτανικό κήπο αλλά και το εξαιρετικό φυσικό οικοσύστημα που για πολλές δεκαετίες διατηρεί και μας μεταφέρει άθικτη την ομορφιά του Αττικού τοπίου. Οι μαθητές με τους υπεύθυνους του κήπου ξεναγήθηκαν στα μονοπάτια του και είδαν και μύρισαν σχίνους, δενδρολίβανο, λωτούς, λεβάντες, μυρτιές, πουρνάρια, ιτιές, κυκλάμινα, κισσούς, ευκάλυπτους, κάκτους, νούφαρα κα.