ΚΠΕ Αργυρούπολης

Την Τρίτη 5 Νοεμβρίου 2019, οι μαθητές των τμημάτων Β1 και Γ4 παρακολούθησαν εκπαιδευτικό πρόγραμμα στο ΚΠΕ Αργυρούπολης με θέμα «Κλιματική Αλλαγή και Ενέργεια», μιας και στο σχολείο μας φέτος θα ασχοληθούμε με την κλιματική αλλαγή.

Το πρόγραμμα ξεκίνησε με εισήγηση-συζήτηση του Υπευθύνου του ΚΠΕ με τους μαθητές για την έννοια του περιβάλλοντος, τις μεταβολές του από την παρέμβαση του ανθρώπου, με ιδιαίτερη έμφαση στην κλιματική αλλαγή, τα σύγχρονα περιβαλλοντικά προβλήματα, τη σχέση τους με τη ζωή μας και τις δυνατότητες αντιμετώπισής τους. Κατόπιν οι μαθητές χωρίστηκαν σε δύο ομάδες, όπου παρακολούθησαν πρόγραμμα με θέμα την ενέργεια (εννοιολογικό περιεχόμενο της ενέργειας, καύση των ορυκτών καυσίμων και διαταραχή του φαινομένου του θερμοκηπίου, επιπτώσεις των κλιματικών αλλαγών: μελέτη περίπτωσης (Αλάσκα), ηλεκτροπαραγωγική δραστηριότητα και επιπτώσεις στο περιβάλλον, την οικονομία την κοινωνία σε τοπικό επίπεδο. μελέτη περίπτωσης (Πτολεμαΐδα), ανανεώσιμες και μη ανανεώσιμες πηγές ενέργειας: πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα, χρήση ενέργειας στα κτίρια (σχολείο, σπίτι), βιοκλιματική αρχιτεκτονική και εξοικονόμηση ενέργειας.

Συνοδοί: Περτσινίδου Κ., Δέτσικα Ν., Αλβέρτης Ν.