Μένουμε συνδεδεμένοι, συζητάμε για την Κλιματική Αλλαγή – Ομάδα UNESCO

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 11 Ιουνίου 2020 η Διαδικτυακή Συνάντηση των Συνεργαζόμενων Γυμνασίων Αττικής ASPnet UNESCO με θέμα «Μένουμε συνδεδεμένοι, συζητάμε για την Κλιματική Αλλαγή». Η συνάντηση αυτή κρίθηκε επιβεβλημένη, μιας και φέτος λόγω των συνθηκών δεν μπόρεσε να πραγματοποιηθεί το προγραμματισμένο για τον Απρίλιο, Μαθητικό Συμπόσιο. Οι μαθητές αφού έκαναν τις παρουσιάσεις τους με θέμα την κλιματική αλλαγή, χωρίστηκαν σε ομάδες, συζήτησαν το θέμα μεταξύ τους με συντονιστές τους ίδιους τους μαθητές και μετά παρουσίασαν τις ενδιαφέρουσες προτάσεις για τον μετριασμό της κλιματικής αλλαγής στην ολομέλεια. Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και καθηγητές για την πολύμηνη προετοιμασία τους αλλά και τις πρωτότυπες παρουσιάσεις τους. Συγχαρητήρια στην ομάδα του σχολείου μας για τη συμμετοχή της στη συνάντηση και την ανάλυση του θέματος “Πανδημία και Κλιματική Αλλαγή”. Ευχαριστούμε την Εθνική Συντονίστρια, Aspnet Ελλάδος, κα Βέρα Δηλάρη  για την πρωτοβουλία, τη διοργάνωση και τον συντονισμό της συνάντησης καθώς και τα εκπαιδευτήρια Ζαγοριανάκου για τη διαδικτυακή φιλοξενία.