Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για ERASMUS+ KA3 “Be Part”

Εάν είσαι μαθητής μεταξύ 13 και 15 ετών και είσαι πρόθυμος να συμμετέχεις ενεργά στη διαχείριση του σχολείου σου, το έργο «BePart» σε προσκαλεί να εγγραφείς και να λάβεις μέρος στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus+ ΚΑ3, το οποίο ενθαρρύνει στο να ακούγεται η φωνή σου και να έχεις τη δύναμη της λήψης αποφάσεων σε θέματα που αφορούν και  επηρεάζουν ΕΣΕΝΑ  στο σχολείο σου.

Το ευρωπαϊκό πρόγραμμα ERASMUS+ KA3BEPARTYouth Led Development for Schools Participatory Management”, είναι πρόγραμμα τριετούς διάρκειας 2019-2022, στο οποίο συμμετέχουμε ως εταίροι μαζί με Ερευνητικά Κέντρα από 3 χώρες, Πορτογαλία, Ισπανία, Ελλάδα, το Πανεπιστήμιο του Porto και 4 Σχολεία από Πορτογαλία, Ισπανία, Λιθουανία και Ελλάδα. Το 2ο Γυμνάσιο Γέρακα είναι το μοναδικό ελληνικό σχολείο που συμμετέχει ως εταίρος σε ERASMUS+ KA3 – χάραξη πολιτικής. Σε κάθε φάση θα πραγματοποιούμε διάχυση των αποτελεσμάτων του Προγράμματος σε συνεργασία με τη Γενική Δ/νση Διεθνών, Ευρωπαϊκών Θεμάτων, Παιδείας Ομογενών & Διαπολιτισμικής Εκπ/σης του Υ.ΠΑΙ.Θ., ως Associated Partner, σε άλλες Σχολικές Μονάδες της χώρας καθώς και στο Σχολικό Δίκτυο του Υ.ΠΑΙ.Θ. “ACT- ACTive citizenship”.

Πώς μπορώ να συμμετάσχω; Ποιες θα είναι οι ευθύνες μου;

• Θα χρειαστεί να εφαρμόσεις δύο Μοντέλα Συμμετοχής Νέων κατά τη σχολική χρονιά 2020/2021.
  • Θα έχεις συνεργασία με τους υπεύθυνους καθηγητές  (κα Περτσινίδου, κα Πριτσιούλη, κα Κάσση) και με άλλους επτά συμμαθητές σου. Όλοι  μαζί, δουλεύοντας ομαδικά, θα έχετε φωνή στη διαδικασία λήψης αποφάσεων και θα εκφράσετε τις απόψεις σας σχετικά με την προώθηση και τη βελτίωση θεμάτων που αφορούν όλους τους μαθητές, όπως:
  • Το ακαδημαϊκό σχολικό έργο, οι στόχοι και οι διαδικασίες του.
  • Τη θέσπιση πολιτικών και κανόνων που συμβάλουν στην οργάνωση της λειτουργίας του σχολείου.
  • Την αξιολόγηση της σχολικής απόδοσης.
  • Τις στρατηγικές επίλυσης συγκρούσεων του σχολείου.
  • Γι’ αυτό, η ομάδα σου (8 μαθητές) θα κάνει εβδομαδιαίες συναντήσεις με την Δ/νση του σχολείου  για να συζητά τα αιτήματα των τάξεων ή τη λειτουργία και τη διαχείριση του σχολείου.
  • Τι θα ωφεληθώ από αυτό;

Θα έχεις την ευκαιρία να έχεις:

• Δύναμη στη λήψη αποφάσεων για θέματα που σε επηρεάζουν στο σχολείο σου.
  • Συνεισφορά σε ένα ευρωπαϊκό πρόγραμμα που εστιάζει στη συμμετοχή των νέων
  • Άμεση επαφή και συνεργασία  με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου
  • Επικοινωνία με μαθητές άλλων χωρών (Ισπανία, Πορτογαλία, Λιθουανία) που συμμετέχουν στο πρόγραμμα για να μοιραστείτε την εμπειρία σας.
  • Πώς μπορώ να εγγραφώ;

Μπορείς να εγγραφείς online εδώ (φόρμα google), μέχρι την Πέμπτη 15/10/2020.