Οδηγίες Επαναλειτουργίας σχολείου – Μάιος 2021

ΟΔΗΓΙΕΣ-ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ-ΣΧΟΛΕΙΟΥ-ΜΑΙΟΣ 2021

Δ1α_ΓΔ οικ_27707_4_5_21_KYA ΦΕΚ Β 1825_ΣΕΛΦ ΤΕΣΤ

Ενημέρωση-γονέων-από-10-5-2021

Βίντεο με οδηγίες για το self test:

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Ξεκινάμε για μια ακόμη φορά σε ένα πιο ανανεωμένο σχολείο. Από τον Φεβρουάριο και έπειτα με πρωτοβουλία των μαθητών του ευρωπαϊκού προγράμματος ERASMUS+ ΚΑ3 “BePart” σε συνεργασία με τον Δήμο Παλλήνης, τον ΣΓΚ, τον Σύλλογο Διδασκόντων και τον επιστάτη του σχολείου μας, οι αίθουσες διδασκαλίας βάφτηκαν με χρώματα που μας θυμίζουν τη φύση, οι τουαλέτες επίσης βάφτηκαν και επιδιορθώθηκαν ζημιές σ’ αυτές, οι κουρτίνες πλύθηκαν, σιδερώθηκαν και επιδιορθώθηκαν, χαλασμένες καρέκλες χρησιμοποιήθηκαν για εξωτερικά παγκάκια, οι αίθουσες στολίστηκαν με παλιούς ιστορικούς χάρτες και ο σχολικός κήπος ανανεώθηκε με νέες καλλιέργειες. Ευχαριστούμε όλους όσους συνέβαλλαν σ’ αυτό το εκπληκτικό αποτέλεσμα!

Ελπίζουμε οι μαθητές μας να χαρούν την επιστροφή τους για τον επιπλέον λόγο ότι θα βρεθούν  σε ένα καθαρό, φωτεινό και  χαρούμενο σχολικό περιβάλλον και ως εκ τούτου να το σεβαστούν.

Από εσάς τους γονείς/κηδεμόνες, ζητάμε τη συνεργασία σας προκειμένου να ξαναλειτουργήσουμε με όλους τους κανόνες που ισχύουν από την έναρξη της πανδημίας και να μην αναγκαστούμε να ξανακλείσουμε.

Παρακαλούμε  να ενημερωθείτε μαζί με τα παιδιά σας για το νέο ωρολόγιο πρόγραμμα, για τις ώρες διδασκαλίας και διαλειμμάτων, για τις αίθουσες διδασκαλίας και τους χώρους προαυλισμού και τις εισόδους του κάθε τμήματος. Μαζί με τους κανόνες για την υποχρεωτική μάσκας, τη συχνή χρήση αντισηπτικού, αλλά και άλλων μέτρων που συμπεριλαμβάνονται στο αρχείο «Οδηγίες επαναλειτουργίες», προστίθεται και το μέτρο του αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (self test).

Παρακαλούμε να διαβάσετε την ΚΥΑ και να προμηθευτείτε από το φαρμακείο  δωρεάν με το ΑΜΚΑ του παιδιού σας το self test. Ο έλεγχος διενεργείται δύο (2) φορές, προ Δευτέρας και Πέμπτης και πριν από την έναρξη των μαθημάτων. Ο έλεγχος συνιστάται να διενεργείται έως και είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν από την προσέλευση στην σχολική μονάδα υπό τη δική σας  επιμέλεια και επίβλεψη.

Κατόπιν επισκέπτεστε την ηλεκτρονική πλατφόρμα self-testing.gov.gr η οποία είναι προσβάσιμη μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης (gov.gr – ΕΨΠ) και αφού επιλέξετε την κατηγορία «Σχολική Κάρτα για Covid -19» στην συνέχεια, με τους κωδικούς taxisnet, ακολουθείτε τη διαδικασία υποβολής του αποτελέσματος. Εάν το αποτέλεσμα είναι αρνητικό, εκτυπώνετε από την ηλεκτρονική πλατφόρμα την σχολική κάρτα αρνητικού αποτελέσματος. Εάν το αποτέλεσμα είναι θετικό, εκδίδεται από την πλατφόρμα σχολική κάρτα θετικού αποτελέσματος, την οποία εκτυπώνετε και στη συνέχεια μεταβαίνετε εντός είκοσι τεσσάρων (24) ωρών σε μια από τις δημόσιες δομές, όπως αυτές είναι αναρτημένες στην πλατφόρμα selftesting.gov.gr, για δωρεάν επαναληπτικό έλεγχο. Μέχρι να μεταβείτε στη δημόσια δομή, οι διαγνωσθέντες/είσες θετικοί/ες μαθητές/τριες και οι οικείοι τους παραμένουν σε κατ’ οίκον περιορισμό, ακολουθώντας τις σχετικές οδηγίες του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας (ΕΟΔΥ). Στην περίπτωση κατά την οποία ο δωρεάν επαναληπτικός έλεγχος είναι θετικός, ακολουθείται το Πρωτόκολλο του ΕΟΔΥ.

Εάν ο δωρεάν επαναληπτικός έλεγχος είναι αρνητικός, εκδίδεται σχετική βεβαίωση από δημόσια δομή, με την οποία βεβαιώνεται το αρνητικό αποτέλεσμα. Στην περίπτωση αυτή, ο/η μαθητής/τρια επιστρέφει στον χώρο της σχολικής μονάδας, επιδεικνύοντας την ως άνω βεβαίωση.

Σε περίπτωση αδυναμίας εκτύπωσης της σχολικής κάρτας COVID 19, μπορείτε  να τη συμπληρώσετε χειρόγραφα  και να την υπογράψετε (δείτε το πρότυπο στο τέλος της ΚΥΑ).

Επίσης μπορείτε να επιλέξετε αντί του δωρεάν αυτοδιαγνωστικού ελέγχου   τη διεξαγωγή διαγνωστικού ελέγχου (rapid test ή PCR test) από επαγγελματία υγείας, είτε δωρεάν σε δημόσια δομή, στην οποία παρέχεται η σχετική δυνατότητα, είτε με επιβάρυνσή τους σε ιδιωτική δομή, εντός εβδομήντα δύο (72) ωρών πριν από την Δευτέρα.

Ευχόμαστε όλοι οι μαθητές μας, τη Δευτέρα 10 Μαΐου 2021,  να προσέλθουν στο σχολείο έχοντας μαζί τους τη σχολική κάρτα (βεβαίωση αρνητικού τεστ) την οποία θα επιδείξουν στον εκπαιδευτικό την πρώτη ώρα διδασκαλίας. Οι μαθητές θα κρατήσουν τη σχολική κάρτα  στη τσάντα τους μέχρι την διενέργεια του επόμενου αυτοδιαγνωστικού ελέγχου. Στην περίπτωση που μαθητής/τρια δεν επιδείξει την σχολική κάρτα κατά την είσοδό του/της στην τάξη, δεν γίνεται δεκτός/ή, λαμβάνει απουσία και απομακρύνεται από την σχολική μονάδα.

Καλή αντάμωση!