Βιομηχανικό Μουσείο Φωταερίου

Την Πέμπτη 19 Ιανουαρίου 2023, η Β’ Γυμνασίου ξεναγήθηκε στο Βιομηχανικό Μουσείο Φωταερίου -το οποίο λειτουργεί από το 2013 – στο πλαίσιο του μαθήματος της Τεχνολογίας. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά την παραγωγή φωταερίου στο συγκεκριμένο βιομηχανικό συγκρότημα το οποίο είχε ξεκινήσει την λειτουργία του το 1857, όταν ο Γάλλος François Théophile Feraldi αναλαμβάνει το έργο του φωτισμού της Αθήνας με φωταέριο μέχρι και το 1984 όταν οι φούρνοι του εργοστασίου φωταερίου σβήνουν οριστικά για περιβαλλοντικούς λόγους αλλά και λόγω της χρήσης άλλων μορφών ενέργειας.
Μετά την ξενάγηση οι μαθητές, χωρισμένοι σε ομάδες, ασχολήθηκαν με διάφορες βιομηχανίες και με θέματα επίλυσης προβλημάτων παραγωγής, επιλογής οργανογράμματος αλλά και μεθόδων προώθησης των προϊόντων τους με τη βοήθεια των μουσειοπαιδαγωγών.
Προβολή στατιστικών και διαφημίσεων
Προωθήστε μια δημοσίευση