Μουσείο Οδοντιατρικής Σχολής

Την Παρασκευή 14 Δεκεμβρίου 2018 επισκεφθήκαμε με μαθητές του προγράμματος «Έχω πονόδοντο! Φέρτε μου έναν γιατρό!» το Campus της Οδοντιατρικής Σχολής της Αθήνας στο πλαίσιο συμμετοχής μας στον 4ο μαθητικό διαγωνισμό του Μουσείου Ιστορίας του Πανεπιστημίου της Αθήνας (ΕΚΠΑ) με θέμα την Οδοντιατρική επιστήμη και την εξέλιξή της μέσα στον χρόνο.

Οι μαθητές ενημερώθηκαν για το επάγγελμα και την επιστημονική γνώση του σημερινού οδοντίατρου αλλά και για την ιστορική εξέλιξη της οδοντιατρικής επιστήμης μέσα στον χρόνο από καθηγητές της Οδοντιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ. Επίσης περιηγηθήκαμε στο Μουσείο της Οδοντιατρικής Σχολής και στην κλινική των μεταπτυχιακών φοιτητών, όπου έκαναν οδοντιατρικές εργασίες.

Οι υπεύθυνες καθηγήτριες του προγράμματος Ν.Δέτσικα, Β.Κωνσταντινίδου