Ομιλία και προβολή ντοκυμαντέρ του Σωτήρη Δανέζη

Πραγματοποιήθηκε, την Παρασκευή 8 Νοεμβρίου 2019, ομιλία και προβολή ντοκιμαντέρ με θέμα «Η Πτώση του τείχους του Βερολίνου» του Σωτήρη Δανέζη, του διακεκριμένου δημοσιογράφου, με αφορμή την επέτειο των 30 χρόνων από την πτώση του τείχους , που χώριζε επί 28 χρόνια μια πόλη, μια χώρα αλλά και μια Ήπειρο. Το Τείχος (Berliner Mauer) ή αλλιώς το «τείχος της ντροπής», σύμβολο του «ψυχρού πολέμου», χτίστηκε από τη Δημοκρατία της Γερμανίας το 1961 για να αποτρέψει τη φυγή των κατοίκων της στην Ομοσπονδιακή Δημοκρατία της Γερμανίας.

Μετά τη Διευθύντρια, κα Περτσινίδου, οι μαθητές των γερμανόφωνων τμημάτων της Γ’ και της πολιτιστικής ομάδας που είχαν την περσινή σχολική χρονιά επισκεφτεί το Βερολίνο, με αφορμή την αδελφοποίησή μας με το Ευρωπαϊκό Σχολείο του Βερολίνου Steglitz, καλωσόρισαν τον κ. Δανέζη, στα ελληνικά και στα γερμανικά. Αφού προηγήθηκε η προβολή του ντοκιμαντέρ, της «Εμπόλεμης Ζώνης», παραγωγής του Mega του 2004, που αφηγείται το πώς χτίστηκε το τείχος και πως δρομολογήθηκε η πτώση του σε μία νύκτα, παράλληλα με απίστευτες ανθρώπινες ιστορίες, ο κ. Δανέζης, απάντησε πολύ πρόθυμα σε όλες τις ερωτήσεις που του έθεσαν οι μαθητές αλλά και οι καθηγητές. Μίλησε για το πώς πραγματοποίησε τη δημοσιογραφική του έρευνα, ποιος τον εντυπωσίασε κατά τη διάρκειά της, που δεν ήταν άλλος από τον τοπογράφο κ. Koch -χάραξε αυτός πρώτος τη γραμμή του τείχους και διατηρούσε ένα τεράστιο αρχείο με λεπτομέρειες γι αυτό – και ποια η επίδραση της πτώσης του τείχους στην Ευρώπη αλλά και στην Ελλάδα. Αφού ευχαριστήσαμε θερμά τον κ. Δανέζη, βγάλαμε μια οικογενειακή φωτογραφία.

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Ζαφειριάδου Κυριακή

Μάζεμα ελιάς

Η περιβαλλοντική ομάδα “Σκέψου οικολογικά, ανακύκλωσε, απόλαυσε βιολογικά” μάζεψε την Παρασκευή 8 Νοεμβρίου 2019, τη μεγάλη ελιά του σχολείου μας, που ήταν φορτωμένη, με παραδοσιακό τρόπο:ράβδισμα και δίχτυ. Η συγκομιδή ήταν τρία καλάθια! Αναμένουμε από την κα Κυριακοπούλου να μας τις ετοιμάσει για βρώσιμες. Συγχαρητήρια στην ομάδα και στον κ. Αλβέρτη!

Αμέσως μετά τον εορτασμό του Πολυτεχνείου, την  Παρασκευή 15 Νοεμβρίου 2019, η περιβαλλοντική ομάδα “Σκέψου οικολογικά, ανακύκλωσε, απόλαυσε βιολογικά”, πήγε στο διπλανό παρκάκι του σχολείου μας και μέχρι το μεσημέρι μάζεψε πάνω από 100 κιλά ελιές! Συγχαρητήρια στους μαθητές και στον κ. Αλβέρτη που είχε την πρωτοβουλία αυτού του δύσκολου αλλά και διασκεδαστικού εγχειρήματος! Η περιβαλλοντική ομάδα ευχαριστεί τους καθηγητές, κ. Μαυρογόνατο, κα Κυριακοπούλου και κα Γιαμπουρά για την πολύτιμη βοήθεια. Ευχαριστεί επίσης τον γείτονα κ. Ιατρόπουλο για την παραχώρηση του ελαιοραβδιστικού.