Eat4Change

Την Τρίτη 29 Οκτωβρίου 2020 η κα Σβορώνου και η κα Κουταβά υπεύθυνες της WWF Ελλάδος εγκαινίασαν σήμερα έναν διαφορετικό τρόπο υλοποίησης εργαστηρίου στο σχολείο μας. Μέσω τηλεδιάσκεψης, μιας που λόγω της υπάρχουσας συγκυρίας δεν μπορούν να μας επισκεφτούν, ενημέρωσαν τους μαθητές του τμήματος Α6 για την φετινή δράση της WWF με σύνθημα “Γίνε κι εσύ ένας #Eat4changer”. Η δράση της WWF πραγματοποιείται στο πλαίσιο ευρωπαικού προγράμματος ERASMUS+ που έχει αναλάβει. Η διατροφή μας παίζει εξαιρετικά σημαντικό ρόλο στην βιωσιμότητα του πλανήτη μας και μέσα από το εργαστήριο οι μαθητές μας ανακάλυψαν τρόπους με τους οποίους οι ίδιοι μπορούν να συμβάλλουν ενεργά στην μείωση της αλλαγής του κλίματος μέσα από τη διατροφή. Η δράση μετά από τον ανάλογο προγραμματισμό θα υλοποιηθεί και στα υπόλοιπα τμήματα της Α΄τάξης. Ευχαριστούμε θερμά την κα Σβορώνου και την κα Κουταβά που με την αστείρευτη ζωντάνια τους μας έδωσαν ένα ακόμα μάθημα ζωής! Υπεύθυνη δράσης: κα Πριτσιούλη.