Smoke Free

Ολοκληρώθηκε στις 26 Νοεμβρίου 2021  η σειρά διαδικτυακών ενημερώσεων σε τμήματα της Α’ και της Γ΄τάξης του σχολείου μας που υλοποιήθηκε από την κ. Βεργίνα- Κωνσταντίνα Βυζικίδου, ψυχολόγο και συντονίστρια εκπαιδευτικών προγραμμάτων SMOKEFREEGREECE. Φορέας υλοποίησης του προγράμματος είναι η Ελληνική Αντικαρκινική Εταιρία, και συγκεκριμένα το Ερευνητικό Εργαστήριο της, «George D. Behrakis». Η δράση– προληπτική παρέμβαση με τίτλο «Παιδεία για έναν κόσμο χωρίς κάπνισμα», έδωσε στους μαθητές μας έγκυρη και επιστημονική ενημέρωση για το κάπνισμα, οι οποίοι, με πολύ ενδιαφέρον παρακολούθησαν και ενημερώθηκαν για τα τοξικά συστατικά του καπνού, τα διάφορα καπνικά και μη καιόμενα προϊόντα, τη διαφήμισή τους, τις επιπτώσεις του καπνίσματος στην υγεία, το παθητικό κάπνισμα, τον εθισμό και τους τρόπους απεξάρτησης. Ευχαριστούμε θερμά την κ. Βυζικίδου για την ολοκληρωμένη και ενδιαφέρουσα ενημέρωση αλλά και τους μαθητές μας που παρακολούθησαν με πραγματικό ενδιαφέρον την παρέμβαση.

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Πριτσιούλη Γ.