Ομιλία της κα Μίκας Ιωαννίδου

Την Τρίτη 22 Μαρτίου 2022 μίλησε μέσω διαδικτυακής συνάντησης στους μαθητές της Γ’ η κα Μίκα Ιωαννίδου στο πλαίσιο της προετοιμασίας τους για το 7ο Μαθητικό Συμπόσιο των Συνδεδεμένων Σχολείων ASPnet με την UNESCO. Η κα Ιωαννίδου είναι  Επικεφαλής της Ελληνικής Αντιπροσωπείας του Ευρωπαϊκού Λόμπυ Γυναικών, δικηγόρος Αθηνών με εξειδίκευση στο Ευρωπαϊκό και Εργατικό Δίκαιο. π. Γενική Γραμματέας Υπουργείου Εργασίας επί Ευρωπαϊκών Θεμάτων, Κοινοτικών Πόρων Κατάρτισης και Απασχόλησης. Μίλησε στους μαθητές για τη θέση της γυναίκας στην Ελλάδα και στην Ευρώπη.

Το Ευρωπαϊκό Λόμπυ Γυναικών είναι Διεθνής Συνομοσπονδία Γυναικείων Οργανώσεων και εκπροσωπεί περισσότερες από 2.000 γυναικείες οργανώσεις με αντιπροσωπείες σε όλα τα Κράτη – Μέλη της Ε.Ε. Η Ελληνική Αντιπροσωπεία του Ευρωπαϊκού Λόμπυ Γυναικών εκπροσωπεί 50 Οργανώσεις σε εθνικό επίπεδο, με μακρά ιστορία και δράση, χωρίς να λαμβάνει καμία χρηματοδότηση. Οι Οργανώσεις – Μέλη εργάζονται εθελοντικά σε όλους τους τομείς της οικονομικής, κοινωνικής, πολιτικής, πολιτιστικής, εργασιακής ζωής με στόχο την ισότιμη και δημοκρατική συμμετοχή και μεταχείριση γυναικών και ανδρών, χωρίς αποκλεισμούς και διακρίσεις. Το ΕΛΓ είναι θεσμικός συνομιλητής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, του Συμβουλίου των Υπουργών, των Εθνικών Κυβερνήσεων αλλά και όλων των άλλων Οργάνων και Οργανισμών σε εθνικό, ευρωπαϊκό και διεθνές επίπεδο.