Έρευνα για τα θαλάσσια απορρίμματα

Η έρευνα πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας με θέμα τα θαλάσσια απορρίμματα.

Συμπεράσματα :

Το  72% των μαθητών επισκέπτεται συχνά την κοντινή ακτή ή ποταμό.

Το  70% των μαθητών, όταν βρίσκεται στην παραλία, κουβαλά μαζί του τα σκουπίδια μέχρι να βρει κάδο για να τα πετάξει.

Το  42,8% πιστεύει ότι είναι πιθανό τα σκουπίδια να προκαλέσουν μόνιμη βλάβη στους ωκεανούς, το 26,2%  το πιστεύει λίγο ενώ το 34% περίπου δεν το πιστεύει  από αρκετά έως πολύ.

Το  39,4% δεν πιστεύει καθόλου ότι τα θαλάσσια απορρίμματα αποτελούν πρόβλημα μόνο για τους κατοίκους των παράκτιων περιοχών, το 26,9%  λίγο ενώ το 34% περίπου πιστεύει από αρκετά έως πολύ  ότι είναι πρόβλημα μόνο για τους κατοίκους των παράκτιων περιοχών.

Το  73% των μαθητών τους απασχολούν από αρκετά  έως  πολύ  οι επιπτώσεις των θαλάσσιων απορριμμάτων.

Το  67% των μαθητών περίπου  είναι από αρκετά έως πολύ  πρόθυμο να κάνει χρήση επαναχρησιμοποιούμενων προϊόντων.

Το  68% των μαθητών είναι από αρκετά έως πολύ  πρόθυμο να ζητήσει από άλλους να μαζέψουν τα σκουπίδια που μόλις πέταξαν.

Το  69% περίπου των μαθητών είναι από αρκετά έως πολύ  πρόθυμο να μαζέψει σκουπίδια που κινδυνεύουν να βρεθούν στη θάλασσα.

Αναφορικά με το πόσο συνεισφέρουν οι παρακάτω παράγοντες στην παρουσία απορριμμάτων στην ακτή και στη θάλασσα, απάντησαν:

Το  65% περίπου των μαθητών ότι ευθύνεται από αρκετά έως πολύ η συμπεριφορά των ανθρώπων με τα σκουπίδια.

Το  58%  περίπου των μαθητών ότι ευθύνεται από αρκετά έως πολύ  η απουσία κάδων απορριμμάτων σε δημόσιους χώρους.

Το  68% περίπου των μαθητών ότι ευθύνεται από λίγο  έως αρκετά η ευρεία διάδοση προϊόντων μιας χρήσης.

Το  60% των μαθητών ότι ευθύνεται από αρκετά έως πολύ  η ευρεία διάδοση του πλαστικού σε προϊόντα και συσκευασίες.

Το  69%  περίπου των μαθητών ότι ευθύνονται από λίγο  έως αρκετά οι πρακτικές παράκτιων επιχειρήσεων.

Το  60% των μαθητών ότι ευθύνεται από αρκετά έως πολύ  η έλλειψη επιβολής νόμων για την ορθή διαχείριση των απορριμμάτων.

Το  61% περίπου των μαθητών ότι ευθύνονται από λίγο  έως αρκετά οι απώλειες κατά τη μεταφορά προϊόντων ή στερεών αποβλήτων.